Loading...

Automatyzacja produkcji w polskich firmach

choroby-ukladu-pokarmowego.chorobyswiata.com.pl

Szybki rozwój nowych technologii sprawił, że większość przedsiębiorstw automatyzuje swoją produkcję – w całości lub częściowo. W Polsce automatyzację procesów produkcyjnych – w pewnym stopniu albo całkowicie – deklaruje już 81% firm.

Jeżeli chodzi jednak o robotyzację produkcji nasz kraj wciąż pozostaje daleko w tyle w porównaniu ze światowymi normami. Kontrastów w tej kwestii nie musimy szukać daleko.

O ile w Niemczech na 10 tysięcy zatrudnionych przypadają aż 273 roboty przemysłowe, w Polsce ich liczba wynosi tylko 18. Tymczasem połączenie automatyki, robotyki i zaawansowanych systemów IT to wzrost efektywności produkcji nawet o 40%.

Jak wynika z prowadzonych badań automatyzacja wpływa także korzystnie na dochód przedsiębiorstwa. Wśród firm zarabiających rocznie powyżej 300 milionów rocznie – 20% jest w całości poddanych automatyzacji. Na produkcji warto zadbać o dobrą temperaturę otoczenia, którą mogą zapewnić nagrzewnice elektryczne przemysłowe.

Natomiast wśród przedsiębiorstw których obrót nie przekracza tej kwoty – tylko 4% oparło swój proces produkcyjny na automatyce. W Polsce co prawda aż 81% przedsiębiorstw deklaruje automatyzację produkcji, lecz wciąż w znaczącym stopniu – bo aż w 72% jest to proces tylko częściowy.