Loading...

Czy gadżety do aut są zawsze legalne?

Ludzie lubią pokazywać swoją indywidualność, fakt że się wyróżniają, że są inni. Nic więc dziwnego, że sporą popularnością cieszą się wszelkie gadżety i działania, które pozwalają na zmianę wizerunku samochodu, tak aby wyróżniał się on z tłumu. Taki tuning może być ciekawym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że będzie wykonany zgodnie z prawem. To oznacza, że zanim zaczniemy go przeprowadzać, powinniśmy się dokładnie upewnić, co jest tutaj dozwolone, a co nie.

Tak abyśmy mieli pewność, że po takim ulepszeniu, nasz samochód nie będzie zagrożeniem na drodze.

Czy wszystko jest dozwolone?

Jeśli chodzi o tuning w naszym kraju, to tak naprawdę istnieje spora dowolność, jednak nie wszystko jest legalne. Warto więc zapoznać się z informacjami na stronie Ministerstwa Transportu i z dokumentami o przeglądach technicznych pojazdów. Tak, aby nie okazało się, że wydamy sporo pieniędzy na tuning, a następnie będziemy musieli wszystko demontować, bo będzie niezgodne z prawem.

Bardzo często zdarza się, że kierowcy przyciemniają szyby. Z jednej strony nie chcą, aby było widać co jest w środku, z drugiej takie rozwiązanie ma również chronić przed słońcem. Trzeba jednak pamiętać, że takie przyciemnianie musi być wykonane z zachowaniem odpowiednich norm. A więc przynajmniej 70 procent światła musi przenikać przez przednie boczne szyby.

W przeciwnym razie, kierowca może mieć problem z dostrzeżeniem, co się dzieje na drodze i podjęciem odpowiedniej reakcji.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Możemy zmienić lusterka boczne, pod warunkiem, że dopilnujemy, aby tył był dokładnie widoczny. Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zmienili kierownicę, ale warto wybierać takie z homologacją. Dowolność istnieje również przy wyborze felg i opon, jednak tutaj musimy dopilnować, aby nie były zbyt szerokie, bo wówczas mogą wychodzić poza obrys samochodu, a to jest niedozwolone.

Jeszcze możemy stuningować lampy, ale pod warunkiem, że zmiany nie będą zmniejszały oświetlenia, ani nie zmienią jego koloru. Jednak zmiany w obrębie tablic rejestracyjnych, lepiej sobie odpuścić. One muszą być dobrze widoczne, powinno na nie padać równomiernie białe światło, a dodatkowo muszą być wykonane z produktów, które nie będą oślepiać innych kierowców. Dlatego tuning tablic rejestracyjnych lepiej pominąć.

W naszym kraju istnieje spora dowolność jeśli chodzi o tuning aut. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy jakaś zmiana może być wykonana, to zawsze możemy podjechać do warsztatu, w którym dokonuje się przeglądów technicznych. Tam uzyskamy dokładną informację na temat tego, co wolno, a czego nie wolno nam zmieniać w naszym samochodzie.