Loading...

Czym jest biokominek?

Każdy, niezależnie od tego, gdzie mieszka, chciałby bez wątpienia wygospodarować sobie miejsce, w którym mógłby się ogrzać w zimowe wieczory. Do domków jednorodzinnych często wybiera się więc kominki, ale ich zainstalowanie w bloku jest niemożliwe. Ostatnio jednak dużą popularność zdobywają wersje bio, odpowiednie do mieszkań wszelkiego typu.

Biokominek to urządzenie, w którym zamiast drewna spala się specjalne biopaliwo, przygotowywane na bazie alkoholu (najczęściej etanolu). Jest ono sprzedawane w formie żelu albo płynu. W drugim przypadku użytkownik otrzymuje paliwo w butelce, a tę musi zamontować w kominku.

Konkurent tradycyjnego kominka, podczas pracy, nie wydziela dymu i innych produktów spalania, dzięki czemu pył nie osadza się na meblach, nie ma konieczności wyrzucania popiołu ani zagrożenia dla środowiska. Do posiadania tego urządzenia nie potrzeba żadnych zezwoleń, ponieważ jest bezpieczne i świetnie sprawdzi się w każdym miejscu. Należy jednak pamiętać, że nie należy go traktować jako głównego źródła ogrzewania, a jedynie gustowną ozdobę, stanowiącą jego dopełnienie.

Samo paliwo, które trzeba systematycznie uzupełniać, pochłania natomiast dużo pieniędzy. Na rynku jest dostępnych wiele modeli kominków, różniących się od siebie rozmiarem oraz wielkością mocy. Przed zakupem należy jednak przede wszystkim sprawdzić, czy wybrane urządzenie posiada wszelkie certyfikaty, świadczące o jego jakości i bezpieczeństwie.