Loading...

Dlaczego ceny zamienników a części oryginalnych bardzo się różnią?

Jeżeli musimy dokonać naprawy naszego samochodu, to z pewnością staniemy przed dylematem, czy zamontować części oryginalne, czy jednak skorzystać z zamienników. W tym pierwszym przypadku mamy gwarancję jakości i wytrzymałości takich części, w tym drugim może nas skusić znacznie niższa cena. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy wiedzieć, skąd bierze się taka różnica w kwocie, jak również sprawdzić, w jaki sposób przekłada się to na jakość takich części.

Jednak oryginały?

Jeżeli ostatecznie zdecydujemy się na zakup oryginałów, to mamy pewność, że otrzymujemy produkt wysokiej jakości, który będzie wytrzymały i na który będziemy mieli kilkuletnią gwarancję. Co więcej, otrzymujemy dokładnie taki sam produkt, jaki fabrycznie był zamontowany w naszym samochodzie, a więc mamy pewność, że po jego zamontowaniu wszystko będzie funkcjonowało dokładnie tak jak powinno.

Co więcej, na takich częściach zawsze będzie znajdowało się logo producenta, a więc nie będzie żadnych wątpliwości, że to oryginalny element. Jednak trzeba się tutaj liczyć z dość wysoką ceną, jaką przyjdzie nam zapłacić za taką część, a nie zawsze musimy mieć na to ochotę.

Zamiennik i zamiennik

Jeśli chodzi o zamienniki, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że do wyboru będziemy mieli ich dwa rodzaje. Z jednej strony, będą zamienniki tańsze od oryginałów, ale jednocześnie nie najtańsze. Będą to te produkty, które produkowane są przez te same firmy, z tych samych komponentów i na tych samych maszynach, na których produkowane są oryginały.

Będziemy mieli wówczas gwarancję wysokiej jakości i wytrzymałości, a jedyna różnica jest taka, że nie będziemy na nich posiadali logotypu producenta. Z drugiej strony, możemy zdecydować się na zakup jeszcze tańszych zamienników, jednak tutaj nie możemy mieć żadnej pewności co do komponentów, z których zostały wykonane, a co za tym idzie, nie możemy być pewni ich wytrzymałości. Może się okazać, że trafimy na w miarę dobry zamiennik i spokojnie przejeździmy na nim przez kilka tysięcy kilometrów, ale możemy trafić na produkt, który bardzo szybko się popsuje. Wówczas faktycznie zaoszczędzimy na zakupie, ale czy jest to warte zachodu, skoro ryzykujemy swoim bezpieczeństwem? Jeżeli chcemy korzystać z zamienników, aby trochę zaoszczędzić, to warto wybierać te lepszej jakości, które produkowane są z tych samych komponentów co oryginały. Zapłacimy trochę mniej niż jak za oryginał, ale jednocześnie będziemy mieli większą gwarancję co do ich jakości, niż wówczas gdy zdecydujemy się na zakup tych najtańszych zamienników, wyprodukowanych ze słabej jakości elementów.

Nie warto tak ryzykować.