Loading...

Elektronika samochodowa

www.euroimplant.com.pl

Z roku na rok z fabryk samochodowych wyjeżdżają coraz to nowocześniejsze pojazdy. Coraz częściej mamy do czynienia z autami, które w dużej mierze sterowane są elektronicznie.

To powoduje, że nie wystarczy tylko usunąć usterkę, ale trzeba także wykasować ją w komputerze samochodu. Elektronikę samochodową można podzielić na kilka gałęzi.

Pierwsza z nich steruje pracą silnika i jego najważniejszym funkcjami. Odpowiednie czujniki przekazują informacje do układu sterującego silnika odnośnie liczby obrotów, ilości powietrza, które ulega zassaniu oraz tego, w jakiej pozycji znajduje się pedał gazu.

To pozwala obliczyć i uzyskać ważne dane potrzebne dla funkcjonowania układu zapłonowego. Poza tym wiele samochodów jest wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów.

W takich pojazdach również elektronika ma wpływ na redukcję mocy silnika i powoduje, że zmiana biegów jest bardziej płynna. Drugim obszarem zastosowania elektroniki w samochodzie jest dbanie o bezpieczeństwo dzięki takim systemom, jak ABS czy airbag.

To komputer steruje systemami zapobiegającymi blokowaniu kół i decyduje, kiedy mają się otworzyć poduszki powietrzne, które ochronią pasażerów przed skutkami wypadku. Poza tym elektronika samochodowa to także komfort jazdy.

Nowe samochody w standardowym wyposażeniu mają nawigację, automatyczną klimatyzację czy systemy wspomagające parkowanie. Zatem aby móc zdiagnozować i naprawić usterkę w takim pojeździe, potrzebne jest odpowiednie urządzenie diagnostyczne, pod które podłączy się komputer pokładowy.