Loading...

Jedzenie w 3D

www.pokonacgielde.pl

Drukarka 3D to jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków ostatnich lat. Eksperci przewidują, że zupełnie zmienią one proces produkcyjny w wielu gałęziach przemysłu, także w spożywczym. Czy możliwe jest, że już niedługo na półkach supermarketów znajdziemy wydrukowane produkty? Dziś istnieje tylko jedna przeszkoda, powodująca, iż drukowanie pożywienia na masową skalę nie jest możliwe: brak komercyjnych maszyn, które potrafiłyby wyprodukować hurtowe ilości jedzenia. Kwestia drukowania żywności wymaga jednak pewnego uściślenia: w rzeczywistości jest to drukowanie z produktów spożywczych, np.

czekolady, gumy czy makaronu. Technologia ta pozwala na uzyskanie nieprawdopodobnie wymyślnych kształtów, które bez jej zastosowania nie miałyby szansy zaistnieć. Jak dotąd zaprezentowano drukarkę 3D, która drukuje z cukru. Taki przyrząd to z pewnością marzenie wielu cukierników – dzięki niemu mogliby ozdabiać swoje wyroby w jeszcze piękniejszy sposób.

Obecnie trwają próby stworzenia drukarki, za pomocą której możliwe będzie tworzenie różnych kształtów z czekolady oraz takiej, która z żywności w formie musu tworzy stałe formy.