Loading...

Motocykl pasjonata: chopper.

www.jovanka.co.uk

Dla większości ludzi każdy hałaśliwy dwukołowiec zasługuje na tę samą nazwę: motocykl. Warto jednak pamiętać, że dla osób określanych mianem „fanów dwóch kółek”, rodzaj maszyny ma ogromne znaczenie i potrafi wiele powiedzieć o jego właścicielu. Choppery narodziły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, kiedy to fani ciężkich Harley-Davidsonów postanowili, że ich maszyny należałoby odrobinę „odchudzić”.

Zmniejszenie ich wagi miało przyczynić się do zwiększenia uzyskiwanej przez nie prędkości. Brak dostępu do elementów niezbędnych do tuningu powodował, że motocykliści zdejmowali wszystkie części, uznawane przez nich za zbędne: klaksony, oświetlenie czy przednie błotniki. Niezbędne elementy, takie jak siodełko czy bak w miarę możliwości zastępowano lżejszymi i węższymi, często pochodzącymi z własnoręcznej produkcji.

Kierowano się wyłącznie zwiększaniem osiągów, pomijając wizualną stronę. Obecnie choppery charakteryzują się wyjątkowo wygodnym siodłem i wyraźnie wydłużonym przednim widelcem. Powstały na podstawie konstrukcji kultowego Harleya, ale także popularny Chopper, z biegiem lat również stał się amerykańską legendą.

Kojarzony jest z wolnością i obietnicą szalonych przygód, przeżywanych w podróży.