Najpopularniejszy polski motor – WSK.

Wielu mężczyzn marzy o posiadaniu motocykla już od momentu, gdy byli małymi chłopcami. Ojciec, dziadek czy choćby sąsiad poruszający się na dwóch kółkach niemalże automatycznie stawał się autorytetem w oczach kilkuletniego berbecia. Często pierwsze wspomnienia kuszącego ryku silnika wiążą się z pragnieniem jazdy na popularnym motorze WSK.

Tajemnicza nazwa jest niczym innym, jak tylko skrótem od nazwy producenta pojazdów: Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Początkowo maszyny były produkowane w identyczny sposób jak te w Warszawskiej Fabryce Motocykli. Konstruktorzy ze Świdnika zaczęli jednak udoskonalać wytwarzane dwukołowce i szybko stali się konkurencją dla wiodącego producenta.

Zmodernizowany model WSK M06 został zaprezentowany po raz pierwszy na Targach Poznańskich w 1964 roku. Miał pełno bębnowe hamulce, solidny widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym, wzmocnioną ramę i reflektor większy niż popularny WFM. Jego wprowadzenie na rynek w znaczny sposób przyczyniło się do konieczności zamknięcia warszawskiej wytwórni.

posadzki elewacje lastryko elewacje do domu

Ostatni motocykl WSK został wyprodukowany w Polsce w 1985 roku. Dziś w Świdniku możemy zwiedzać muzeum poświęcone właśnie tej marce motocykli.