Loading...

Pierwszy motocykl, czyli jak to wszystko się zaczęło?

Tanie meble bankietowe

Łatwo się domyślić, że pierwszym krokiem prowadzącym do zaprojektowania motocykli było powstanie rowerów. Najwcześniejsze wzmianki odnoszące się do pojazdów jednośladowych pochodzą już z 1791 roku.

Dwa koła, pierwotnie pochodzące z konnego wozu, zostały połączone przez paryskiego hrabiego przy użyciu drewnianej ramy, budząc tym samym ogromne zdziwienie wśród widzów. Pierwszy samojezdny motocykl został skonstruowany we Francji prawie osiemdziesiąt lat później.

Nazywano go Michaux-Perreaux, łącząc tym samym nazwiska ludzi, którzy bezapelacyjnie przyczynili się do jego stworzenia. Konstrukcja pierwszego samojezdnego jednośladu zaistniała dzięki Pierre’owi Michaux oraz jego synowi, Ernestowi.

Powstała w wyniku połączenia stalowej ramy bicykla i parowej maszyny Perreaux. Niskociśnieniowy kocioł był podgrzewany przy wykorzystaniu palnika naftowego, co skutkowało pojawianiem się pary.

Następnie to właśnie ona napędzała pojazd za pomocą przekładni pasowych, umieszczonych po obydwóch stronach piasty tylnego koła. Motocykl wynaleziony we Francji mógł dzięki parowemu napędowi przemieszczać się z prędkością szesnastu kilometrów na godzinę.