Loading...

Po co wędzidło dla konia?

Zazwyczaj myśląc o akcesoriach do jazdy konnej, myślimy o tych, które widzimy i które znane są wszystkim. Niejednokrotnie dopiero wtedy, gdy zaczynamy się bardziej zagłębiać w ten temat, dowiadujemy się, że potrzebnych jest jeszcze wiele różnych elementów, które mają wpływ na to, jak nasz koń się porusza i czy jedzie faktycznie tam gdzie chcieliśmy. Jednym z elementów, dzięki któremu możemy kierować koniem jest Wędzidło. Warto wiedzieć jak ono działa, tak abyśmy mogli również określić, które z nich powinniśmy wybrać.

Czym ono dokładnie jest?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wędzidło, jest rodzajem pałąka, który wkładany jest do końskiego pyska. To właśnie za jego pomocą można utrzymać tempo i kierunek jazdy, jak i w odpowiedni sposób ustawiać jego głowę. Dodatkowo warto wiedzieć, że możemy wybierać spośród wędzideł: metalowych, syntetycznych, skórzanych albo gumowych. Poza tym, powinniśmy zastanowić się, jaki kształt powinna mieć ta część wędzidła, która znajduje się w pysku.

Czy ma być ona prosta, pojedynczo, podwójnie lub wielokrotnie łamana. Na koniec powinniśmy również zastanowić się czy kółka w wędzidle powinny mieć kształt oliwkowy, który będzie zapobiegał ranieniu konia w kącikach warg, czy mają być z wąsami, półwąsami, albo mają mieć luźne pierścienie?

To nie jest obojętne

Może nam się wydawać, że nie ma większego znaczenia jakie wędzidło ostatecznie wybierzemy. Ale takie myślenie to błąd. Przede wszystkim musi być ono dopasowane wielkością do wielkości końskiego pyska, poza tym musi być tak dopasowane, żeby nie dochodziło do ranienia konia, ponieważ wówczas będzie on robił wszystko co w jego mocy, aby ograniczyć odczuwany ból, a co się z tym wiąże, kierowanie nim może być jeszcze trudniejsze. Dlatego też warto zdawać sobie sprawę z tego, że im grubsze będzie wybrane przez nas wędzidło, tym będzie delikatniejsze, a więc będziemy mogli dawać koniowi odpowiednie sygnały, jednocześnie mając pewność, że nie robimy mu żadnej krzywdy. Warto zobaczyć jakie wędzidła są nam proponowane, czym się one między sobą różnią i na tej podstawie zdecydować, które z nich będą najlepsze dla naszego konia. Takie dopasowanie jest bardzo ważne, bo łatwiej będzie nam nim kierować, mając pewność, że nie powodujemy zranień podniebienia, czy w kącikach ust. Dlatego może się okazać, że będziemy potrzebować kilku prób, zanim dopasujemy odpowiednie wędzidło.