Loading...

Skrzynia manualna czy automatyczna?

https://sklep.skoda.pl/pl/sklep/b/227/citigo.html

W większości samochodów, jakie jeżdżą po polskich drogach, zamontowane są klasyczne manualne skrzynie biegów, a znaczny procent naszych rodaków nigdy nie miała styczności ze skrzyniami automatycznymi. Chociażby z tych dwóch powodów warto spróbować po krótce omówić wady i zalety „automatów”. Wśród zalet na pierwszym miejscu należy wymienić fakt, że automatyczne skrzynie biegów bezwzględnie poprawiają komfort jazdy.

Jeśli nie musimy co chwilę manipulować przy biegach, to poruszanie się samochodem jest zdecydowanie przyjemniejsze. Wady automatów są stosunkowo niewielkie, chociaż dla niektórych osób mogą mieć pewne znaczenie. Samochody, w których zamontowane są takie elementy konstrukcyjne są nieco wolniejsze oraz wolniej się rozpędzają.

Minusem jest także większe zużycie benzyny, co w czasach, w których paliwo jest drogie, również nie jest bez znaczenia. Nie są to jednak aż tak duże różnice, żeby od razu przekreślać wartość „automatów”. Bez wątpienia jest to ciekawa alternatywa dla manualnych skrzyń biegów.