Loading...

Układ rozrządu, czyli co i ile kosztuje?

Nawet jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, co może się popsuć w naszym samochodzie, to nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że awaria jednego elementu może prowadzić do pojawiania się komplikacji w kolejnych podzespołach. Ostatecznie może się okazać, że zamiast zapłacić kilkaset złotych za naprawę jednego elementu, będziemy musieli wydać nawet kilkanaście tysięcy, za naprawdę dużego mechanizmu.

Dlatego, jeśli chcemy uniknąć tego typu problemów, powinniśmy wiedzieć, co może się popsuć w naszym układzie rozrządu i zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego tak ważne jest to, abyśmy jak najszybciej przystąpili do usunięcia takiej usterki.

Czym może skutkować?

Jeżeli będziemy ignorować objawy, wskazujące na to, że nasz łańcuch rozrządu nie działa prawidłowo, to może się okazać, że stopniowo uszkodzeniu będą ulegały kolejne elementy, aż ostatecznie dojdzie do sytuacji, w której uszkodzony zostanie cały silnik.

Wówczas będziemy musieli liczyć się z tym, że przez stosunkowo długi czas nasz samochód będzie niezdolny do jazdy, a dodatkowo jego naprawa pochłonie bardzo duże koszty. Dlatego warto dołożyć starań, aby uniknąć takich sytuacji.

To oznacza, że musimy dokonywać regularnych przeglądów rozrządu i naprawiać wszelkie usterki, gdy tylko zostaną one dostrzeżone. Im więcej mamy przejechanych kilometrów i im więcej lat ma nasz samochód, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcić układowi rozrządu, tak aby mieć pewność, że wszelkie nieprawidłowości wychwycimy od razu, gdy tylko się pojawią.

Co wybrać?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wymianę jakichś konkretnych części w naszym układzie rozrządu, to warto się zastanowić czy chcemy skorzystać z oryginalnych części, czy jednak wolimy skorzystać z zamienników, które pozwolą nam zaoszczędzić dość sporo pieniędzy. Można zdecydować się na zamienniki, pod warunkiem, że będą one proponowane w wysokiej jakości i będą w rozsądnej cenie.

Jeśli coś będzie proponowane bardzo tanio, to lepiej tego nie kupować, bo może się okazać, że szybko pożałujemy swojej decyzji. Lepiej wydać trochę więcej i kupić sprawdzone zamienniki znanej firmy, które oferowane są nam w jakości bardzo zbliżonej do części oryginalnych, ale jednocześnie cały czas dają nam możliwość zaoszczędzenia.

Im wcześniej zauważymy, że nasz układ rozrządu nie działa tak jak powinien i przeprowadzimy odpowiednie naprawy, tym większa będzie szansa, że uda nam się uniknąć naprawy silnika, która będzie kosztowna i czasochłonna. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy regularnie sprawdzali, co się dzieje z naszym układem rozrządu i czy wszystkie jego elementy działają dokładnie tak, jak działać powinny.