Loading...

Zachowanie akumulatora zimą

Zarówno pojazdy osobowe, jak również i ciężarowe wymagają, podczas codziennego użytkowania energii elektrycznej. Do tego celu, jako główne źródło prądu wykorzystywany jest akumulator. Akumulator składa się przede wszystkim z połączonych płyt dodatnich i ujemnych tworzących ogniwa. Zostały one zanurzone w elektrolicie (kwasie siarkowym) i oddzielone za pomocą separatora (w celu wyeliminowania potencjalnego zwarcia).

To właśnie w obudowie akumulatora akumulowana jest generowana energia elektryczna zapewniająca pracę urządzeń znajdujących się w pojeździe. Należy pamiętać, że zima jest szczególnym okresem, w którym wykorzystywany jest akumulator. W pojazdach, w których wykorzystywane jest ich bogate wyposażenie w postaci klimatyzacji, podgrzewanych foteli przednich jak i tylnich, czy chociażby włączenie podgrzewania tylnej szyby powoduje zwiększone zużycie prądu elektrycznego. W związku z tym, w okresie zimowym, akumulator jest narażony na szczególne wykorzystanie.

Równie niekorzystne dla zapewnienia właściwej pracy akumulatora są jazdy pojazdami samochodowymi na krótkich odcinkach. Pokonywanie niewielkich odległości przy niskich temperaturach powoduje to, że akumulator nie jest w stanie dostatecznie się naładować, przez co jego wydajność i skuteczność znacząco spada. Właściwa eksploatacja zapewnia bezproblemową i niezawodną pracę akumulatora przez długi czas. Należy jednak zauważyć, że istotny wpływ na działanie ogniwa ma również temperatura otoczenia, w którym pracuje.