Loading...

Żarówka żarówce nierówna – o różnicach między poszczególnymi typami

Właściwe oświetlenie pomieszczeń to kluczowa sprawa w każdym domu. Już po wyborze lamp, pasujących do ogólnego wystroju mieszkania, pojawia się kwestia zakupu odpowiednich żarówek. Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnych modeli, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, by podjąć trafną decyzję.

Dawniej największą popularnością cieszyła się wersja tradycyjna. Zawiera ona w sobie wolframowy drucik, przez który przepływa prąd, sprawiający, że żarówka świeci. Ten typ jest jednak powoli wycofywany z obiegu, ponieważ pochłania bardzo dużo energii, a jednocześnie cechuje się wyjątkowo krótką żywotnością.

Zapewnia jednak równomierny strumień światła oraz niewiele kosztuje. Świetlówki kompaktowe to aktualnie najczęściej kupowane żarówki. Ich główną zaletą jest mały pobór prądu (niekiedy mówi się nawet o różnicy 80% w stosunku do tradycyjnych żarówek).

Co więcej, działają naprawdę długo (do 16 tysięcy godzin). Uzyskiwany strumień światła nie jest zależny od zmian napięcia. Bardzo trwałe okazują się również żarówki LED.

Ich światło nie wpływa na barwy otoczenia, a ich koszty eksploatacyjne okazują się nad wyraz niskie. Alternatywę dla tradycyjnych żarówek mogą też stanowić halogeny. Niewielkie żarówki, wypełnione gazem szlachetnym, są także bardziej energooszczędne i dają białe światło, za sprawą którego otoczenie nabiera dość intensywnych barw.

Prócz wyżej wymienionych typów istnieją jeszcze żarówki specjalne, przeciw owadom lub wspomagające rozwój roślin. Jeśli mieszka się w domku jednorodzinnym, być może warto rozważyć ich zakup.